Museo on keskittynyt pääasiassa kaksipyöräisiin ajopeleihin mutta vaikkei ne suoranaisesti kiinnostaisikaan niin mielenkiintoinen pikkumuseo kuitenkin, ohessa on toki kauppa josta voi ostaa malliautoja ja muuta aiheeseen sopivaa kamaa. Esim. paitaa ja sen sellaista on pieni valikoima. Pihalla on sitten viini-ruokaöljy-esineistökauppa ja toki ravinteli. Sisäänpääsystä perittiin kohtuullinen 3e maksu.
Paikan hieman syrjäisentuntuisesta sijainnista huolimatta väkeä tuntui olevan paikalla vaikka varsinainen turistisesonki on jo ohi. Lienikö sitten ravinteli johon paikalliset olivat tulleet syömingeille, kokkiukko tiristeli pihalla ulkotulessa jotain herkullisen tuoksuisia eväksiä joita haistellessa tulikin nälkä.
Oltiin jo menossa syömään mutta kaveriporukka ei ymmärrä liharuokien päälle niin siinä emmittiin menun kanssa, ja pienimmäinen rupesi vielä siinä jotain pulppuamaan väärästä päästä niin jätettiin sitten toiseen kertaan.
Museossa tosiaan moottoripyörää ja moottoripolkupyörää vaikka minkämoista, ovat esillä niin että pääsee tutkimaan ihan läheltä. Muutama autokin on joukkoon eksynyt, esim. Fiat 600, Renault Alpine ja sitten jotain näitä auton-moottoripyörän välimuotoja. Isetta, Vespa 400 yms yms.
Aikas paljon Hispaanojen omaa tuotantoa kuten museon nettisivulta voi listasta todeta, mutta on siellä Ducatia, Harrikkaa ja sen sellaista myöskin. Erittäin siistiä kalustoa.
Jotain randomikamaakin: vanhoja elokuvaprojektoreja, kameraa, ompelukonetta, radiota, kaikki sellaista joista vintage-innostuja on iloinen.

Osa matkan viehätyksestä tulee hienoista vuoristoteistä. Maisemat ja tien profiili on kivoja, sekä matkalle osuvat pikkukaupungit joissa varmasti saa vaikka kolottavan kahvihampaan tai tyhjän vatsan hoideltua. Paikalliseen tapaan isommat liikenneympyrät ovat jotkut suorastaan mahtipontisia suihkulähteineen ja melkoisine "veistoksineen".
Eikä Suomi-poikaa harmita yhtään A-luokan päällyste tiessä, eihän sellaista voi kotimaassa vaatia kun liikenteeltä kerättävät tuotot tungetaan jonnekkin muualle. Tiet tosiaan aika hyviä, ja siistejä, ainut että opastemerkit ja kyltit ovat paikoittain vähän sekavia.
E-15/AP-7 moottoritiellä on maksuosuus, muutaman euron maksusuoritus vaaditaan, se hoituu kädenkäänteessä maksuautomaatin kanssa joko kortilla tai käteisellä.
Paikalliset ajelevat ainakin tällä seudulla suht iisisti eikä mitään ihan älyttömiä Carloksia osunut kohdalle, eikä kaverikaan niistä sen kummemmin maininnut kun on ajanut täällä enemmänkin. Ainut mihin olen kiinnittänyt huomiota niin STOP-merkit ovat aika viitteellisiä, sieltä tungetaan keulaa eteen ja muutenkin jätetään huomiotta ko. merkki käytännössä 9/10 autoilijan/skootteristin toimesta
Museosta ei tullut napsittua kuvia oikein ollenkaan. Yksi pyörä, ja pihan suihkulähde sekä joku hassu maisemakuva matkalta.