Tänne siirretään lukitut aiheet. Poistuvat sitten ajan kanssa. Tänne voi myös postata harjoittelu- ja testiviestit. / Here we move all "locked" topics. Will be deleted by the time. Here you can even send your test and practice messages!
Näyttää tosiaan olevan kakkos-Diskon automaattilaatikon öljynjäähdytin kuvassa. Myös omasta vm. 2000 Diskosta alkoi vuotaa juurikin tuosta päädyn alumiinilieriön kyljestä, letkulähdön tyvestä, syyskuussa. Laatikkoöljyt menivät pitkin ykköstietä, mutta onnekkaasti havaittiin ajoissa, eikä vaurioita ehtinyt syntyä öljyn puutteen vuoksi.
Uuden osan vaihtamiseksi joutuu vähän purkamaan, kun tuo kenno on ilmastoinnin ja jäähdyttimen kennojen välissä ja välijäähdyttimen alla. Muuten vaihtotyö yksinkertainen, yksi kiinnitysruuvi matkustajan puoleisessa päädyssä ja öljyletkut pikaliittimillä. Varaosaksi muuten käy mainiosti myös uudempi (vm. 2004) osa, jota näyttää saavan halvemmalla.
Tervehdys
Onnistuiko lauhduttimen vaihto irroitamatta ilmastoinnin kennoa?
Entäs, pitikö jäähdytin poistaa, vai antoiko letkut sen verran periksi, että öljynlauhduttimen sai
välistä pois ja uuden takaisin?
Tietäis vaan hankkia uusia litkuja tilalle etukäteen.
Sori kun keskustelua käydään väärässä osiossa (roskakori).
Kyllä onnistuu ilman ilmastoinnin kennoon koskemista - tai joutuu niitä kiinnityksiä vähän irrottelemaan, kun on kaikki kennot tavallaan yhtenä pakettina. Itse jätin jäähdyttimenkin paikalleen, mutta flekti on tarpeen irrottaa (36 mm avain, normaali kierre) tilan saamiseksi. Vähän ahdas se oli, mutta ihan tehtävissä. Eli vain välijäähdytin oli irti. Maski, valot ja esim. äänitorvet piti irrottaa etukautta, että sai kennopaketin irralleen. Pari pulttia on siellä alla piilossa sellaisen vaahtokumin takana.
Series I 86 '55 "Körmy"
Series IIa 109 Regular 2.5 NA '68
Discovery II Td5 Aut. '00
Range Rover Classic 3.9 Vogue '91
Range Rover L322 TD6 Vogue '03
Defender 110 SW Td5 '04
Rover 75 1.8 '00